Mogłoby się wydawać, że na większość uczestników ruchu drogowego porusza się samochodami. Nie zawsze jest to jednak prawda. Bardzo wiele osób nie korzysta z żadnych środków transportu i preferuje ruch pieszy. Szczególnie w centrach miast, na osiedlach wielorodzinnych oraz w okolicach, w których znajdują się zabytki i atrakcje turystyczne. Intensywny ruch pieszy odbywa się też w pobliżu galerii handlowych oraz uczelni wyższych. Im więcej osób znajduje się w tego typu miejscach, tym bardziej wzrasta prawdopodobieństwo wypadków, w których najczęściej poszkodowani są właśnie piesi.
Wobec tego władze miasta lub prywatni właściciele gruntów powinni zadbać o bezpieczeństwo pieszych. Jak? Np. stosując słupki chodnikowe. Są one jednym z najprostszych i najłatwiej dostępnych rozwiązań, które wspierają bezpieczeństwo na drodze.
Czym są słupki chodnikowe?
Słupki chodnikowe są urządzeniami bezpieczeństwa ruchu, podobnie jak tablice, balustrady, ogrodzenia łańcuchowe czy bariery. Mają za zadanie optyczne prowadzenie ruchu, zarówno pieszego, jak i samochodowego czy rowerowego. Stanowią wizualną granicę między chodnikiem i ulicą, co ma zapobiec wychodzeniu pieszych na drogi na terenie zabudowanym. Mają także zapobiegać wjeżdżaniu samochodów na fragment drogi wydzielony dla pieszych lub parkowaniu w miejscach niedozwolonych.
Stosuje się je w różnej ilości głównie na chodnikach, w centrum miast, ale nie tylko. Znajdują zastosowanie również na deptakach czy promenadach i wszędzie tam, gdzie występuje intensywny ruch.
Słupki chodnikowe – charakterystyka
Istnieje wiele rodzajów słupków chodnikowych, które różnią się typem i zastosowaniem, a także wyglądem. Wyróżnia się m.in. modele:
- U-12c – to model blokujący, który stosuje się, aby uniemożliwić pojazdom wjazd na ciąg pieszy bądź rowerowy. Ma on biały kolor oraz dwa poziome pasy wykonane z odblaskowej folii w barwie czerwonej;
- U-5a – tego rodzaju modele nazywa się przeszkodowymi, oznaczają one wysepki drogowe
i wiele innych.
Najczęściej stosuje się modele U-12c, ze względu na to, że są dobrze widoczne zarówno w dzień, jak i po zmroku. Niekiedy w miastach pojawiają się też barierki o nieco innym wyglądzie – zwłaszcza kolorystyce. Tam, gdzie właścicielom gruntu zależy na spójności estetycznej z pozostałymi elementami z najbliższego otoczenia drogi, stosuje się słupki chodnikowe czarne, szare, białe lub żółte. Urządzenia te mogą mieć formę prostą lub ozdobną i różnić się od siebie wymiarami. Często słupki chodnikowe są ze sobą połączone łańcuchem, dodatkowo zwiększającym bezpieczeństwo.
Urządzenia te wykonywane są z metalu zabezpieczonego przed korozją lub z tworzywa sztucznego. Maluje się je farbą proszkową, co nadaje im odporność na promieniowanie UV.
Słupki chodnikowe a bezpieczeństwo pieszych
W jaki dokładnie sposób słupki chodnikowe przekładają się na bezpieczeństwo pieszych? To bardzo proste. Ze względu na to, że stanowią widoczne rozgraniczenie strefy ruchu samochodowego i pieszego, uniemożliwiają samochodom wjechanie oraz zatrzymanie się na chodniku. Dzięki temu zaparkowane na chodniku samochody nie zasłaniają pieszym widoczności (szczególnie w okolicach wyznaczonych przejść na drugą stronę ulicy). To pozwala również uniknąć poważnych wypadków, które mogą się wydarzyć wówczas, gdy kierowca wjedzie na chodnik i nie zauważy pieszego.
Słupki chodnikowe, szczególnie te połączone ze sobą łańcuchem, przekładają się na bezpieczeństwo pieszych w ten sposób, że utrudniają lub uniemożliwiają im przejście przez jezdnię w niewyznaczonych miejscach.
Słupki chodnikowe – bezpieczeństwo mieszkańców i turystów
Odpowiednio rozmieszczone słupki chodnikowe pomagają zapewnić bezpieczeństwo, ale nie tylko. Pełnią także funkcję informacyjną – wyznaczają ciąg komunikacyjny, wydzielają ulice i kierunki ruchu. To może być bardzo przydatne zarówno mieszkańcom miast, jak i turystom, którzy nie znają infrastruktury.
Dzięki słupkom chodnikowym turyści unikną przypadkowego przechodzenia w niedozwolonych miejscach i nie zgubią orientacji w przestrzeni!