Bezpieczeństwo, zarówno na drodze, jak i chodniku, powinno być kwestią priorytetową dla każdego uczestnika ruchu. Niestety nie każdy przestrzega przepisów. Wiele osób, zaaferowanych codziennymi sprawami, zapomina o podstawowej ostrożności. Dlatego bardzo wiele zależy od instytucji państwowych i właścicieli terenów, które stanowią część infrastruktury miejskiej. Powinni oni zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom ruchu drogowego. Odpowiednim środkiem do zwiększenia bezpieczeństwa są bariery chodnikowe. Stanowią one skuteczną ochronę przede wszystkim dla pieszych. W jaki dokładnie sposób tego typu urządzenia zapewniają bezpieczeństwo? Opowiemy o tym poniżej.
Bariery chodnikowe a bezpieczeństwo pieszych
Ze względu na charakterystyczną budowę, bariery chodnikowe uniemożliwiają lub utrudniają pieszym zejście z chodnika na parking czy ulicę. Utrudniona możliwość przejścia na drugą stronę jezdni często sprawia, że użytkownicy chodnika rezygnują z takiego rozwiązania. To zaś bezpośrednio przekłada się na zmniejszenie prawdopodobieństwa wypadku.
Bariery chodnikowe są na tyle wysokie, że skutecznie uniemożliwiają przejście ponad nimi. Ponadto są wyposażone w elementy dodatkowe, które uniemożliwiają też przejście pod nimi. Jest to szczególnie ważne w miejscach o nasilonym ruchu – w okolicach skrzyżowań i rond, przy przystankach tramwajowych i innych. Modele typu U12a mają jedną lub dwie poprzeczki. Modele U11a są wyposażone w szczelne szczeblinki. Podobnie modele U12a (tramwajowe). One również mają przęsła wypełnione szczeblinkami.
Ograniczenie obszaru dostępnego dla pieszych
Bariery chodnikowe skutecznie ochraniają pieszych także ze względu na to, że dokładnie komunikują, która przestrzeń jest przeznaczona do ich użytku, a gdzie nie powinni wchodzić. Dzięki zastosowaniu urządzeń ruchu drogowego, w kontrastującym kolorze lub o charakterystycznym kształcie, łatwo zorientować się, gdzie nie można wejść (parking, zajezdnia, etc.) i gdzie nie można przechodzić.
Tak wyraźne oznaczenie przestrzeni przeznaczonej dla samochodów i pieszych, jest przydatne szczególnie dla osób, które nie znają miasta – turystów, nowych mieszkańców, obcokrajowców.
Barierki chodnikowe – sposób na poprawę widoczności chodnika
Ta funkcja urządzeń jest bardzo istotna dla ochrony pieszych. Dobra widoczność barier chodnikowych, a zatem i chodnika, zmniejsza ryzyko tego, że kierowca nie zauważy przestrzeni przeznaczonej dla pieszych. To zaś zmniejsza ryzyko przypadkowego wjechania na chodnik i wypadku. Poprawa widoczności chodnika za pomocą tego typu urządzeń ma znaczenie zarówno w ciągu dnia, jak i nocą, a szczególnie podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych:
- mgły,
- deszczu
- i śniegu.
Ograniczenie możliwości parkowania na chodniku
Bariery chodnikowe skutecznie oddzielają chodnik od ulicy. W związku z tym kierowcy nie mają szans zaparkować samochodu w miejscach do tego nieprzeznaczonych, np. w pobliżu krawężnika czy też na samym chodniku. Dzięki temu nie ograniczają widoczności osobom korzystającym z chodnika, a piesi nie są pozbawieni miejsca dla nich przeznaczonego. Nie muszą więc wchodzić na jezdnię, by wyminąć samochód czy inne osoby poruszające się po chodniku. Nie muszą też wchodzić na jezdnię po to, aby zobaczyć zza samochodu, dokąd dalej prowadzi droga.
Wskazanie przejść dla pieszych
Odpowiednie ustawienie barier chodnikowych skutecznie wpływa na ochronę pieszych także poprzez wskazanie im miejsc, w których mogą przekraczać jezdnię. Tak wyraźne oznaczenie sprawia, że użytkownik chodnika z daleka widzi przejście i rezygnuje z przechodzenia przez jezdnię w niedozwolonym miejscu.
Przerwa między barierkami chodnikowymi jest także czytelnym znakiem dla kierowców. Mają oni szansę zauważyć przejście z daleka i odpowiednio wcześnie zacząć zwalniać. Tak, aby zminimalizować ryzyko wypadku.
To tylko kilka przykładów, które pokazują jak istotne dla skutecznej ochrony pieszych, są barierki chodnikowe. Warto więc z nich korzystać i montować je wzdłuż jezdni, torów tramwajowych czy przystanków autobusowych, szczególnie w dużych miastach, choć nie tylko!