Co to jest concertina – wyjaśniamy popularne hasło
Drut ostrzowy concertina nie jest produktem, z którym każdy z nas ma styczność na co dzień. Ze względu na obecną sytuację geopolityczną termin ten zaczyna pojawiać się w szerszej dyskusji, dlatego postanowiliśmy wyjaśnić – co znaczy i czym jest concertina.
Niestety, większość artykułów prasowych powiela błędne informacje odnośnie drutu ostrzowego, często myląc nawet nazwę. W publikacjach oraz wyszukiwaniach w Google znaleźć można określenia typu concentrina, koncentryna, concerina, cocentrina itp. Zastępczymi nazwami dla concertiny może być natomiast drut żyletkowy, drut brzytwiasty czy falanga. Jako specjaliści od zasieków, chcielibyśmy podzielić się wiedzą i stworzyć wpis, który będzie bazą dla wszystkich zainteresowanych drutem ostrzowym.
Czym więc jest concertina? Concertina to drut ostrzowy w formie podwójnej spirali (czasami spotyka się nazwę podwójna helisa) łączonej specjalnymi złączkami. Zasiek przechowuje się w płaskich rolkach, ale po rozciągnięciu tworzy on cylindryczną strukturę, trudną zarówno do pokonania jak i do przecięcia. Na drut ostrzowy, z którego wytwarza się zasiek concertina, składa się drutu nośny i stalowa taśmy z ostrzami przypominającymi żyletki.
Takie zabezpieczenie stosuje się w miejscach, które wymagają szczególnej ochrony. Fakt, że próba sforsowania zapory może skończyć się dotkliwymi obrażeniami ciała, skutecznie zniechęca przed chęcią sforsowania takiego ogrodzenia. Najczęściej stosuje się je w zakładach karnych, na lotniskach, na terenie obiektów wojskowych, na terenach przemysłowych. Jest też powszechnie stosowana w wojsku do budowy tzw. zapór mobilnych.
Ogrodzenie, które ma być zwieńczone concertiną, musi spełniać pewne wymagania, ponieważ polskie prawo określa jego minimalną wysokość. Wynosi ona 1,8m by nie stwarzać zagrożenia dla postronnych ludzi i zwierząt.
Drut ostrzowy stosowany jest w postaci liniowej oraz w formie zwojów o średnicy zależnej od zastosowania. Podstawowe średnice zasieku przestrzennego to 450, 730 i 980 mm (średnicę rolki zasieku oznacza się też często matematycznym terminem „fi”). Dla zasieku płaskiego fi to 500, 700 i 900 fi. W przypadku drutu ostrzowego ważnym oznaczeniem jest także "BTO", czyli długość ostrza. Tu również możemy rozróżnić standardowe wartości: 20, 22, 25, i 35 mm.
Montaż concertiny
Zasiek concertina to nie tylko skuteczna bariera. Jest on również wymagający podczas montażu. Ostrza mogą bardzo łatwo zranić rękę, dlatego zasieki należy nakładać przy pomocy ochronnych rękawic antyprzecięciowych. Nie nadają się do tego zwykłe rękawice budowlane – nawet te najtrwalsze łatwo przekłuć, co prowadzi do poważnych skaleczeń. Dlatego, wybierając rękawice do zasieków, należy dbać, aby spełniały one normę poziomu odporności na przecięcie zgodnie z ISO 13997 – najlepiej najwyższą, oznaczoną literą F.
O tym, że wyboru solidnych rękawic nie należy nigdy ignorować, przekonał się każdy, kto próbował przenieść rolkę zasieku z drutu ostrzowego – bez dobrego zabezpieczenia skaleczenia są w zasadzie pewne, a w dodatku krwawe i bolesne.
Concertinę najczęściej montuje się na odkosach wieńczących ogrodzenia. Wysięgniki w kształcie litery V pozwalają na montaż zarówno kilku rzędów drutu kolczastego, jak i drutu ostrzowego. Niezbędne przy montażu są również złączki i zaciskarki. W zależności od średnicy zasieku, na jeden krąg concertiny występuje od 3 do 5 złączek. Akcesoria do montażu zasieków dostępne są w naszym sklepie.